Haber

James Webb Uzay Teleskobu, Takımyıldız Yelkenindeki Genç Yıldızların Kızılötesi Görüntülerini Yakaladı

James Webb Uzay Teleskobu, 1.470 ışıkyılı uzaklıktaki Yelken takımyıldızında oluşum halindeki iki genç yıldızın kızılötesi görüntülerini yakaladı.

CNN’in haberine göre, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Webb teleskobu, Yelken Takımyıldızı’nda birbirlerinin yörüngesinde dönen ve oluşum sürecindeki iki genç yıldızın şimdiye kadarki en detaylı yakın kızılötesi fotoğrafını çekti.

Birbirine yakın yörüngede dönen yıldız çiftine “Herbig-Haro 46/47” adı verildi.

Herbig-Haro 46/47 çiftinin 1950’lerden bu yana birçok uzay ve yer tabanlı teleskop tarafından incelenip gözlemlendiği ancak yıldızların etrafındaki gaz ve tozdan oluşan nebula nedeniyle net bir görüntünün alınamadığı paylaşıldı. elde edildi ve yeni görüntüdeki mavi nebula daha önce siyah olarak göründü.

Turuncu-beyaz bir merkez olarak görülüyor

Webb teleskobunun kızılötesi kameralarıyla alınan görüntülerde, 1.470 ışıkyılı uzaklıktaki yıldız çifti, yıldız oluşumunu besleyen gaz ve toz bulutunun derinliklerindeki kırmızı ve pembe sivri uçların kesiştiği noktada turuncu-beyaz bir merkez olarak görülüyor.

Yıldızlardan yayılan iki turuncu bölge, Herbig-Haro 46/47’nin binlerce yıllık gaz ve toz çıkarma ve itme döngüleri sırasında uzaya salınan sorunları gösteriyor.

Mavi iplikler olarak görülen yeni püskürmeler, önceden yayılan elementlerle çarpışarak zamanla şekil değiştirerek sağda dalgalı desenler ve solda dönen mavi çizgiler oluşturuyor.

Bulutsunun çevresinde ve ötesinde, diğer yıldızlar ve galaksiler manzaraya girdi.

Webb görüntüsünde, yıldızların etrafındaki bulutsu daha büyük bir mavi bulut olarak görülürken, diğer birçok yıldız ve galaksi bulutsunun etrafında ve arkasında görünür hale geliyor.

Yıldız çifti oluşumunu milyonlarca yılda tamamlarken, fotoğraftaki parlak renkli görüntüler ikili yıldızdan gelen ışık güçlendikçe yoğunluğunu kaybedecektir.

Webb’in yıldız çiftinin yaşam döngüsündeki bu kritik anı gösteren fotoğrafı, astronomların yıldızların nasıl oluştuğu ve değiştiği hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacak.

haber-bogazkale.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu