Haber

Sosyalist partilerden açıklama: Bu çürümeye karşı sessiz kalmayacağız

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararına rağmen cezaevinde bulunan Türk Personel Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ı tahliye etmedi ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Anayasa Mahkemesi. Karara sosyalist partiler tepki gösterdi.

SOL PARTİ: YARGI, HÜKÜMETİN ÇUBUĞU OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ

SOL Partisinden yapılan açıklamada, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Can Atalay hakkında verdiği karar, Anayasa Mahkemesini ve dolayısıyla Anayasayı yok sayan bir karardır. Yargı, bunun böyle olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koymuştur.” Siyasi iktidarın sopasıdır, karar geçersizdir, bu anayasaya aykırıdır, hukuka aykırıdır, haksızdır, haksızdır.” “Düzene karşı mücadeleyi dayanışmayla büyüteceğiz.”

TKP: EN TEMEL ÖZGÜRLÜKLERİN ORTADAN KALDIRILMASINA CEVAP VERİLECEK

Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) yapılan açıklamada, kararın aynı zamanda “hükümet içindeki iç çatışmaların” bir yansıması olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay 3. Ceza Dairesi arasında bugün yaşanan kriz, iktidar ve devlet içinde bir kez daha sertleşen iç çatışmaların bir yansımasıdır. Savunulabilecek hiçbir durumun olmadığı açıktır. Tamamen iktidar partisinin şekillendirdiği yüksek yargı hesaplaşmasında taraf olun. Ancak usulsüzlükleri kural haline getirmeyin.” “Vatandaşların en temel özgürlüklerini keyfi bir şekilde ortadan kaldırmaya yönelik girişimlere, AKP’yi tek ve mutlak otorite yapma çabalarına gereken yanıt verilmelidir ve verilecektir.”

İŞÇİ PARTİSİ: BU ÇÜRÜME KARŞISINDA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Yazılı bir açıklama yapan İşçi Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, “Yargıtay’ın aldığı karar, hem kendisinin hem de Anayasa Mahkemesi’nin temelini oluşturan mevcut hukuk sistemini hukuka aykırı ilan etmektir!” Mahkeme hakimlerine yönelik suçlamalar ve Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi talebi tamamen tek adam rejiminin beklentilerini karşılamaya yöneliktir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi’nin kapatılmasına ilişkin açıklamalarını hatırlatan Gürkan, şunları söyledi:

“Bu cüretkarlığın kaynağı Bahçeli’nin ‘Anayasa Mahkemesi kapatılmalıdır’ demesi ve Erdoğan’ın ‘Anayasa Mahkemesi kararını tanımıyorum’ demesidir ki bu da bu sürece adım adım gelindiği anlamına gelmektedir. Bu hamleyle Yargıtay, Hukuk sistemindeki ve iktidardaki yolsuzlukların kapsamı genişletildi, faşizme doğru bir adım daha atıldı.” . Tek adam rejimi karşısında cübbelerini ilikleyen Yargıtay hakimleri, bir üst yargı kurumuna hata beyanında bulunarak skandaldan fazlasını yaptı; hukuki analiz, adalet, hak, hukuk gibi temel mevzuatı bir çırpıda geçersiz kıldılar. Can Atalay’ın özgürlüğünün hukuki ve siyasi garantisi biat hakimleri değildir. “Halkın kendisidir. İşçi Partisi olarak bu hukuksuz, hukuksuz tutuma karşı çıkıyoruz; Yargıtay kararını tanımıyoruz! Bu çürümeye karşı sessiz kalmayacağız!” (HABER MERKEZİ)

inegol-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu